Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) № 63 "Посмішка"

 





Правила дорожнього руху в старшій групі

21 вер. 2022
« Правила дороги знаємо, їх дотримуємося та іншим допомагаємо»”

Мета: виявити рівень готовності дошкільнят вирішувати дорожньо-

транспортні ситуації; закріплювати правила дорожнього руху, вчити

застосовувати знання, отримані раніше в практичній діяльності.

Вдосконалювати вміння дітей розрізняти дорожні знаки ; уважно слухати

дорослого та свого товариша; відповідати на запитання. В іграх учити діяти

відповідно правил, діяти за сигналом. Закріпляти уявлення дітей про

призначення світлофора, про його сигнали.

Розвивати спритність, швидкість, навички орієнтування в просторі.

Активізувати процеси мислення і уваги дітей; розвивати зв’язне мовлення,

вміння аналізувати ситуацію. Закріпити в словнику дітей слова: проїжджа

частина, зебра, пішохід, тротуар, світлофор, перехрестя.

Виховувати потребу дітей бути дисциплінованими та уважними на вулицях,

обережними і обачними; та вміння піклуватися про власне здоровя.

 

Попередня робота: спостереження за рухом транспорту на дорозі; екскурсія

з пішоходним переходом; заняття на вивчення правил дорожнього руху;

малювання дорожніх знаків; аплікація „світлофор” та зокрема проведення

тижня з охорони праці та безпеки життєдіяльності в дошкільних групах

( заняття, розваги, ігри та бесіди згідно затвердженого плану).

 

Матеріал: картинки, на яких зображені правила дорожнього руху; макет

світлофора; пазл „Дорожні знаки”; картина із зображенням перехрестя та

наліпки із дорожніми знаками; макет проїжджої частини та транспорт до неї;

ілюстрації із зображенням різних дорожньо-транспортних пригод.

                                                              

  Хід заняття:

 

Вихователь: Діти, сьогодні у нас буде незвичайне заняття! Ми з вами

завітаємо до Країни дорожніх знаків! А екскурсію по цій Країні для нас

проведе регулювальник.

Регулювальник: Доброго дня, діти! Я рада вас вітати в Країні дорожніх

знаків. Але для того, щоб провести для вас екскурсію, я спочатку перевірю

ваші знання за допомогою загадок. Якщо загадки відгадаєте то двері до

країни для вас відкриті. То що, ви згодні?

Вихователь: Ну що, малята, спробуємо відгадати загадки?

 

 Загадки

Не гуде і не летить,

Жук по вулиці біжить,

Оченята у жука –

Два блискучих вогника.(автомобіль)

 Описание: C:UsersAcerDesktopIMG_20220921_090918.jpg

  

Що за диво, диво дивне:

На колесах цей будинок,

Гумове взуття на нім,

А харчі його - бензин.

У середині – малята,

І дорослих там багато.

(автобус)

 

 

 

Він по рейках розїжджає,

Пасажирів не чекає,

Поспішай не зволікай,

Щоб устигнуть на...(трамвай)

 

 

Двома педалями кручу,

За руль міцний собі тримаюсь,

Уважним бути намагаюсь,

І хутко мчить мене вперед

Мій вірний друг...(велосипед)

 

Регулювальник: Молодці ,малята! Ви правильно відгадали мої загадки.

- А хто мені скаже, як ці відгадки можна назвати одним словом?

(транспорт)

- Так, вірно, це транспорт, якого є дуже багато на дорогах Країни дорожніх

знаків, тому слід добре знати правила дорожнього руху, щоб не потрапити в

дорожньо-транспортну пригоду.Тож зараз я хочу подивитись, як ви знаєте

їх!

Вихователь: Діти, покажемо регулювальнику, що ми вивчили про правила дорожнього руху на попередніх заняттях?

- Вирушаймо в подорож!

 

 

Регулювальник: Ось, перша зупинка! Відгадайте загадку:

 

Ця тваринка не проста:

Без копит і без хвоста.

Не гуляє, не біжить,

Серед вулиці лежить.(Зебра)

 

 

 

Вихователь: – Для чого потрібна зебра на дорозі?

– А який ще знак вказує де потрібно переходити проїжджу частину?

– Так, це знак «пішохідний перехід» та «підземний перехід»

 

Вихователь: Діти, а хто з вас пригадає вірші , які ми вивчали на попередніх

заняттях про те як правильно переходити вулицю?

 

 

Підземний перехід

Там, де вулиця широка

І машини в три потоки,

Відшукає пішохід

Знак «Підземний перехід».

Вниз по сходинках спустився,

Під землею опинився,

Коридором перейшов,

Вихід з-під землі знайшов.

Пішохід веселий, радий –

Шумна вулиця позаду.(В. Паронова)

 

 

Перехід вулиці.

А якщо відсутній знак,

Треба нам зробити так:

При дорозі зупинитись

І на ліво подивитись.

Бачиш: транспорту немає,–

До середини рушаєм.

Є тут лінія чудова,

Не звичайна, розділова.

Знов на ній ти зупинись

І на право подивись.

Всі машини пропусти –

Після цього можеш йти.(В. Паронова)

 

Вихователь: Тож, переходячи вулицю

треба бути уважними .

Молодці

 

Регулювальник: А чи впораєтесь ви з таким завданням на другій зупинці –

поясніть мені, де на малюнку діти порушують правила дорожнього руху, а де

– ні! Дидактична гра „Добре чи погано?”

Діти розглядають сюжетні картинки з різними ситуаціями на дорозі або в

транспорті, та мають зробити висновки добре це чи погано, обгрунтовуючи

свою відповідь.

 

 

Регулювальник: Які ж ви молодці! Рушаймо далі – третя зупинка.

Відгадайте загадку про мого помічника на дорозі?

Вихователь: Уважно слухаємо загадку до кінця, та не викрикуючи даємо

відповідь.

Загадка

Як переходиш вулицю, 

На розі зупинись. 

І перш за все уважно на мене подивись. 

Я шлях вкажу надійний, 

Де небезпек нема. 

Трикольорове око я маю недарма. 

Нехай воно і мружиться, ніколи я не сплю. 

З малими дітьми в хованки я гратись не люблю. 

В роботі я суровий і стриманий завжди, 

Тролейбуси, машини біжать туди-сюди. 

Дивлюсь червоним оком – велю спинитись я. 

Одне мені потрібно - це витримка твоя. 

А блимне жовте око – іти не поспішай, 

Бо жовтий, не зелений: потрапиш під трамвай.

Увага! І зелений привітно замигтів. 

Він колір найдобріший – щасливої путі!

                                                         ( світлофор)

Регулювальник : Молодці! Подивіться, малята, із світлофором в Країні

дорожних знаків щось не те ! Чи не допоможете ви мені його полагодити?

 

Вихователь: Звісно допоможемо!

- Діти, а скажіть будь ласка, які пригоди можуть трапитись на дорозі при

непрацюючому світлофорі?

                                

  Дидактична гра „ Кольори світлофора”

– Давайте змінимо сигнали в світлофора. Які мають бути кольори?

- На який сигнал світлофора можна спокійно переходити вулицю?

(Зелений.) - А якщо сигнал зміниться на жовтий? (Цей сигнал

попереджає водіїв і пішоходів про те, що слід бути уважним, бо

невдовзі буде червоне світло — заборона руху.)

- Крім жовтого і зеленого, який ще сигнал має світлофор? Що він

означає?

- Тож, хто мені скаже, що означають кольори світлофора?

«Зелений сигнал» - спокійно переходимо вулицю.

«Жовтий сигнал» - попередження, чекай подальшого сигналу.

«Червоний сигнал» - заборонено, йти не можна.

 

Описание: C:UsersAcerDesktopIMG_20220921_092636.jpg

 

Вихователь: А зараз ми трохи відпочинемо.

Фізкультхвилинка

Ми по вулиці ідем,

Гарно всі себе ведем.

Ось і «зебра» зупинись.

Вліво, вправо подивись

Вільно скрізь, машин нема

Йду по «зебрі» прямо я.

Далі ми усі йдемо

Світлофор ми бачимо.

Світить жовтий – стоїмо,

А зелений – ми йдемо,

Ось червоний – зачекай,

Транспорту не заважай.

 

 

Регулювальник: Та крім світлофора, є ще багато помічників на дорозі, вони

називаються дорожніми знаками. Кожен з них про щось попереджає. Тож,

четвертою зупинкою буде гра „ Склади пазл” , в якій ви маєте скласти з

частинок дорожній знак і пояснити його призначення.

Вихователь: Так, дорожні знаки - кращі друзі пішоходів і водіїв. Вони

розповідають про те, що можна і чого не можна робити на дорозі.

На шляху дітей дорога,

Транспорт їздить швидко й довго.

Світлофора якщо ніде не має,

То знак дорожній нам допомагає.

Регулювальник -Зараз я вам пропоную стати учасниками руху на дорозі,

виберіть будьласка собі транспорт, або ж ви бажаєте бути пішоходом і

будемо гратися, що і буде нашою пятою зупинкою в подорожі!

                            Дидактична гра «Хто де їздить, хто де ходить?»

Закріпити знання дітей про те, що проїжджа частина для машин,

а тротуар для пішоходів.

На макеті вулиці на проїжджій частині викладаємо пішоходів, а на тротуарі

машини.

– Чи правильно їздять машини, та ходять пішоходи? (Відповіді дітей)

–Хто такі пішоходи?

– Де повинні ходити пішоходи? (По тротуару, або пішохідних доріжках)

– Де на макеті проїжджа частина. Що по ній їздить?

 

– Як називається частина дороги, якою рухаються автомобілі. (проїжджа

частина).

– А по тротуару ходять… (пішоходи).

Слід пам’ятати всім надовго –

Від дорослих до дітей:

Є для транспорту дорога,

Тротуари для – людей!

Регулювальник: А ось і наступна зупинка - тепер я пропоную вам стати

інспекторами дорожного руху. Ось я підготувала картки із зображенням

певної ситуації, що може статися на дорозі (зображення якого-небудь

порушення), а ви повинні прокоментувати зображення.

Вихователь: Діти, я підготувала для вас завдання - незакінчений малюнок -

схему із зображенням перетину двох доріг, що називається перехрестям.. На

малюнку немає дорожніх знаків і немає світлофора. Допоможіть пішоходам і

водіям, наклеївши необхідні знаки!

Діти виконують завдання, пояснюючи.

Регулювальник: Тож наша подорож закінчується, і я хочу подивитись як ви

запамятали , що ми сьогодні вивчили:

( ставить дітям запитання, стимулюючи до обґрунтування власної відповіді.)

–Чому небезпечно гратися з м’ячем біля дороги?

– Що треба робити якщо м’яч або іграшка потрапили на дорогу?

–Чому неможна переходити проїжджу частину на червоний сигнал

світлофора? А на який можна?

– Чи можна дітям кататися на роликах, або велосипеді по проїжджій частині?

А де можна кататися?

–Чому не можна перелазити через огорожу на проїжджу частину?

А де потрібно перейти дорогу?

– Чому неможна машинам їхати по тротуару?

- Хто йде по тротуару?

– Чи можна пішоходам ходити по проїжджій частині?

- Де люди чекають транспорт?

- Хто називається «водієм?»

- Як на дорозі позначається пішохідний перехід?

- Як називається місце перетину двох доріг?

- Хто перший повинен вийти з автобуса - дорослий чи ти?

- Як треба правильно обходити автобус, спереду чи ззаду?

 

- Які ви молодці, малята! Ви добре знаєте правила , тому я вам подарую

медальйони „ знавців дорожнього руху”. Та намагайтеся завжди бути

уважними на дорозі, щоб не робити неприємності ні собі,а ні близьким вам

людям.

 

Вихователь: Діти давайте скажемо регулювальнику велике спасибі за цікаву

подорож і на кінець заняття пропоную вам послухати цікавий вірш

 

Любіть себе і інших поважайте,

Своє життя й здоровя бережіть.

І правильну дорогу обирайте,

Якщо бажаєте до старості дожить.

Щоб не спізнитись, ви не поспішайте,

Раніше вийдіть, щоб спокійно йти.

А на дорозі рот не розкривайте,

Своє життя й здоровя бережіть.

Бо їде транспорт, всюди перехожі,

Хто на роботу, хто з роботи йде.

Чи сіє дощ, чи дні стоять погожі,

А рух не припиняється ніде.

Летять машини,

Швидкість в них висока,

 

Миттєво транспорт цей не зупинить.

І хоч, дорога, може, й не широка,

Та через неї, діти, не біжіть,

 

Спіткнутись можна чи перечепитись,

Летять машини, вам несила встать.

Автомобіль не може зупинитись,

Страшне нещастя може вас спіткать.

Дорогу оберіть до рідного садочка,

Щоб світлою й безпечною була.

І навпростець теж не ходіть ніколи,

Собі і іншим не бажайте зла.

І в темряві ніколи не блукайте,

А з друзями старайтеся іти.

 

І людну вулицю чи стежку обирайте,

Своє життя й здоровя бережіть!